Altówka. Sztuka i dziedzictwo.

ISBN 978-83-936400-7-2

Nowy produkt

Autor: Stanisław Poniatowski

Tytuł: Altówka. Sztuka i dziedzictwo - przekład Błażej Maliszewski

Więcej szczegółów

38,00 zł brutto

Więcej informacji

    Pierwsza wydana po polsku tak obszerna praca poświęcona historii altówki, literaturze przeznaczonej na ten instrument, problemom interpretacyjnym, wielkim altowiolistom, różnorakiemu podejściu kompozytorów do altówki.

    Autor pisze we wstępie:

    „Nasza wiedza na temat poszczególnych okresów rozwoju sztuki altówkowej ciągle uzupełniana jest o nowe informacje. W ciągu ostatnich trzech dekad w archiwach, bibliotekach i muzeach Europy odnaleziono znaczną ilość rękopisów z utworami na altówkę powstałymi w XVIII wieku, a były to w większości duże formy muzyczne, które gruntownie zmieniły nasze spojrzenie na XVIII wiek, dzięki czemu traktujemy to stulecie jako okres intensywnego rozwoju solowej sztuki altówkowej.”

    Książka sięga jednak współczesności, uzupełniona o obszerne, przeznaczone tylko do niej wypowiedzi tak wybitnych muzyków jak Aram Chaczaturian, Kirył Kondraszyn, Mieczysław Wajnberg, Neeme Järvi.

    Przekładu dokonał pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, altowiolista dr Błażej Maliszewski. Pisze między innymi:

    „Mam nadzieję, że niniejsze opracowanie rozbudzi zainteresowanie altówką zarówno obecnych, jak i przyszłych wykonawców, a także kompozytorów. Jestem ponadto przekonany, że dziedzictwo altówki, przedstawione w tej książce, zainteresuje także dyrygentów i skrzypków oraz muzyków innych specjalności, ponieważ informacje w niej zawarte wykraczają poza tematykę związaną tylko z altówką.”

    Książkę, starannie opracowaną typograficznie przez prof. Tomasza Bogusławskiego, uzupełniają barwne zdjęcia historycznych instrumentów z muzeów Poznania, Paryża i Moskwy.

Stron 340