Koncert organowy Mieczysława Surzyńskiego

Oddajemy w ręce czytelników, wykonawców i badaczy muzyki organowej partyturę wraz z komentarzem rewizyjnym “Koncertu organowego z towarzyszeniem orkiestry” op. 35 polskiego kompozytora – Mieczysława Surzyńskiego.

“Koncert organowy z towarzyszeniem orkiestry op. 35 zajmuje wyjątkową pozycję w naszej rodzimej literaturze, przede wszystkim ze względów historycznych – jest to pierwszy polski koncert na organy z towarzyszeniem orkiestry. Niestety jego rękopis zaginął. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, Jerzy Gołos odnalazł odpis dzieła w Bibliotece Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odkryty na nowo i przywrócony do życia Koncert g-moll op. 35 nie jest tak popularny, jak dzieła na organy z orkiestrą innych europejskich twórców. Ograniczony dostęp do partytury spowodował, że to piękne i wartościowe dzieło było wykonywane niezwykle rzadko.” – ze Wstępu (Hanna Dys)

Dr hab. Hanna Dys (organistka występująca na prestiżowych Festiwalach muzyki organowej w kraju i zagranicą) sporządziła edycję źródłowo-krytyczną utworu według kopii rękopisu znajdującego się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu (Oddział Zbiorów Specjalnych, Pracownia Zbiorów Muzycznych), sygnatura zbioru Rkp 7688.

 

Zobacz produkt: M. Surzyński – Koncert organowy z towarzyszeniem orkiestry op. 35 E-BOOK

Wydanie papierowe już wkrótce.