Pieśni Juliusza Wertheima w wykonaniu Krzysztofa Bobrzeckiego i Anny Mikolon

Juliusz Wertheim urodził się 24 września 1880 r. w Warszawie, w zamożnej rodzinie żydowskiej wyznania ewangelicko-augsburskiego. Wyształcenie muzyczne zdobył w rodzinnym mieście i w Berlinie u takich pedagogów jak Rudolf Strobl, Maurycy Moszkowski, Heinrich Barth, Zygmunt Noskowski, Aleksander Michałowski, Józef Śliwiński i Heinrich Urban. Karierę rozwijał jako pianista, kompozytor, dyrygent, pedagog i krytyk muzyczny. Zasłynął m.in. jako propagator muzyki Chopina. O Juliuszu wspominał w swej książce Moje młode lata Artur Rubinstein, którego Juliusz przekonał do Chopina – nazywał go nawet w swoich pamiętnikach Fryderykiem.

Neoromantyczna twórczość Wertheima to przede wszystkim wirtuozowskie utwory fortepianowe, jak np. koncert fortepianowy h-moll, Ballada op. 11 czy Deux impromptus op. 6.  Obok symfonii i poematów symfonicznych pozostawił także fragmenty oper Fata Morgana i Romantyczni oraz liczne pieśni na głos z fortepianem. Niestety większość rękopisów spłonęła w Warszawie w czasie II wojny światowej, a wydawnictwo N. Simrock zostało przez władze III Rzeszy zobligowane do wycofania i zniszczenia wszystkich egzemplarzy dzieł Wertheima.

Kompozytor zmarł 6 maja 1928 r. na atak serca na estradzie Filharmonii podczas dyrygowania Wagnerowskim Preludium z opery Die Meistersinger von Nürnberg. Koncert transmitowało Polskie Radio.

Pedagodzy Akademii Muzycznej w Gdańsku, baryton Krzysztof Bobrzecki oraz pianistka Anna Mikolon, podjęli się próby przypomnienia polskiej publiczności pieśni Juliusza Wertheima. Nakładem wydawnictwa Acte Préealable ukazały się dwie płyty prezentujące ocalone z wojennej pożogi utwory. Płyta Songs 1 prezentuje twórczość wokalną napisaną ok. 1910 r. (Blada róża, Czarne motyle), w 1922 r. (op. 8 i 10) oraz w roku 1924 (op. 16). Wszystkie powstały do poezji młodopolskiej, z wyjątkiem francuskojęzycznej pieśni Ici-bas R. F. A. Prudhomme’a. Na płycie Songs 2 znajdują się natomiast pieśni napisane do poezji niemieckiej: Karla Stielera, Heinricha Heinego, Leopolda Grünfelda oraz Petera Roseggera.

 

Zobacz produkt: Juliusz Wertheim “Songs” vol. 1 i 2