Carillony i muzyka carillonowa dawnego Gdańska

ISBN 978-83-64615-00-9

Nowy produkt

Autor: Danuta Popinigis

Tytuł: Carillony i muzyka carillonowa dawnego Gdańska

Więcej szczegółów

40,00 zł brutto

Więcej informacji

    Ta starannie wydana książka jest poświęcona gdańskim carillonom historycznym, które zostały zniszczone w czasie drugiej wojny światowej. Trzeba zaś pamiętać, że ikoniczny wizerunek Gdańska byłby niepełny bez muzyki dzwonów, dobiegającej z wież ratusza Głównego Miasta i kościoła św. Katarzyny.

    Autorka, znawczyni muzyki dawnego Gdańska, współautorka monumentalnego katalogu gdańskich rękopisów muzycznych, zajmuje się tu „śpiewającym zegarem” – czternastodzwonnym carillonem automatycznym – zawieszonym za panowania ostatniego z Jagiellonów na wieży ratusza Głównego Miasta w 1561 roku; pisze o „bijących urządzeniach” i o późniejszych carillonach, które znalazły się na wieży kościoła św. Katarzyny, także o carillonie z Biskupiej Górki oraz maszynerii imitującej carillon w Stągwiach Mlecznych.

    Historia gdańskich carillonów, repertuar dla nich przeznaczony, wątki odnoszące się do ludwisarzy, ustawiaczy dzwonów, carillonistów nie doczekały się jeszcze tak gruntownego, źródłowego opracowania. Dzieje i muzyka grających dzwonów zostały ujęte w sposób, który zadowoli nie tylko historyków i muzykologów, lecz także miłośników historii miasta oraz muzyki.

Stron 480