Gdańscy kompozytorzy w hołdzie Henrykowi Jabłońskiemu

11 października tego roku minie 30 lat od śmierci jednego z twórców powojennej szkoły kompozycji w Gdańsku – Henryka Hubertusa Jabłońskiego. Z tej okazji mamy zaszczyt zaprezentować zbiór utworów autorstwa kompozytorów naszej uczelni, wydany dla uczczenia jego pamięci.

Henryk Hubertus Jabłoński urodził się w 1915 roku jako Helmut Hubertus Degler. Syn stoczniowego ślusarza dorastał w Wolnym Mieście Gdańsku, gdzie uczęszczał do Polskiego Konserwatorium Muzycznego. Pracował później jako wiolonczelista dla gdańskiego radia. Po wojnie postanowił pozostać w rodzinnym mieście i przyjąć nazwisko po swojej babce Rozalii.
Od 1954 roku nauczał instrumentacji i kompozycji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Znany jest dziś jednak głównie z kompozycji rozrywkowych, pozostających pamiątką po jego kawiarnianych występach.

Profesorowie i studenci klasy kompozycji prezentują 3 zeszyty zawierające utwory zespołowe, na fortepian solo i zespół oraz pieśni z towarzyszeniem fortepianu. Wśród autorów znajdują się Krzysztof Olczak, Tadeusz Dixa, Piotr Jędrzejczyk, Szczepan Magier, Kamil Cieślik, Marek Czerniewicz, Adam Diesner, Patryk Matusiak, Jakub Nikiel, Sławomir Zamuszko, Andrzej Dziadek, Paulina Sadło oraz Joanna Złotkowska.

Zobacz produkt: Kompozytorzy gdańscy Henrykowi Hubertusowi Jabłońskiemu